Jazda na rolkach tyłem wygląda bardzo efektownie i robi duże wrażenie na innych osobach. Co istotne, ten manewr jest na tyle prosty, że każdy bardziej doświadczony rolkarz może się go szybko nauczyć. Podstawowym zadaniem w trakcie nauki będzie opanowanie tzw. jodełki, czyli wykonywania krótkich i szybkich kroków podczas jazdy tyłem. Dopiero wtedy można skupić się na płynności jazdy oraz doskonaleniu techniki. W niniejszym artykule przedstawimy ćwiczenia, które umożliwią kompleksową naukę tego manewru.

Jazda na rolkach tyłem – „beczka” i nauka wykonywania skrętów
Jak już wiadomo, pierwszym krokiem do opanowania jazdy na rolkach tyłem będzie wspomniana „jodełka”. W naszym poprzednim artykule znajdziecie informacje o tym, jak można się jej nauczyć!
Problemem jest jednak to, że ten sposób jazdy nie pozwala rozwinąć dużej prędkości i nie wygląda zbyt efektownie. Dlatego po jego opanowaniu warto przejść do nauki manewru określanego jako beczka. Jego idea polega na tym, aby ostrożnie ruszyć i starać się „narysować” okrąg przy pomocy kółek. Oczywiście manewr ten należy wykonać podczas jazdy tyłem. Jak to wygląda w praktyce?
- Po ruszeniu trzeba skierować palce do siebie, przez co rolki zaczną wykonywać ruch w kierunku zewnętrznym.
- Następnie wystarczy wykonać równoczesny (symetryczny) skręt do wewnątrz. Wówczas stopy należy ustawić w kształcie litery „V”, czyli zbliżyć pięty do siebie, a palce skierować na zewnątrz.
- Przy zakończeniu skrętu można zauważyć, że cały ruch odbywał się po okręgu. I to właśnie do tego należy dążyć! Dlatego opisane ćwiczenie warto powtarzać do momentu, gdy przestanie ono sprawiać jakiekolwiek problemy.
Jazda na rolkach tyłem – nauka symetrycznego skręcania i doskonalenie techniki
Poprawnie wykonana „beczka” powoduje, że jazda na rolkach tyłem staje się nieco płynniejsza. Ostatnim etapem nauki będzie natomiast wykonanie opisanego manewru jedną, a następnie drugą nogą. W ten sposób cały ruch zacznie przebiegać płynnie, a co za tym idzie – pojawi się możliwość rozwinięcia większej prędkości.
Warto zauważyć, że przy asymetrycznym wykonywaniu tego ruchu istotne będzie przenoszenie ciężaru ciała na nogę postawną. Jest to ważna różnica, ponieważ przy standardowej „beczce” był on rozłożony równomiernie. Niemniej w tym przypadku zbyt mocne obciążenie nogi wykonującej ruch może prowadzić do utraty równowagi. Trzeba więc tego unikać!
Jeśli chodzi o późniejsze doskonalenie manewru, tutaj kluczowe znaczenie ma praktyka i utrwalanie zdobytych umiejętności. Oczywiście istnieje całe mnóstwo sposobów na to, aby jazda na rolkach tyłem stała się jeszcze bardziej efektowna. Jednym z nich jest np. jazda tyłem przy jednoczesnym ruchu slalomowym. Aby jednak było to możliwe, najpierw należy zadbać o bardzo dobre opanowanie opisanej techniki.