Jazdę na rolkach należy bez wątpienia uznać za jedną z bezpieczniejszych form aktywności fizycznej. Oczywiście ryzyko upadków i wynikających z nich kontuzji jest nierozerwalnie związane z tym sportem. Niemniej rolki w porównaniu do innych rodzajów aktywności (np. biegania) są znacznie mniejszym obciążeniem dla stawów i kolan. To jednak nie oznacza, że jazdę na rolkach można traktować po macoszemu. Brak przygotowania do takiego wysiłku często prowadzi bowiem do poważnych urazów. Dlatego odpowiednia rozgrzewka na rolki to absolutna konieczność.
Rozgrzewka nie tylko dla nóg!
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas aktywności fizycznej jest właśnie nieprawidłowa rozgrzewka lub jej zupełny brak. Niestety, ludzie często wychodzą z mylnego założenia, że rozgrzać należy tylko określone partie mięśni. Tymczasem uprawianie wielu sportów pobudza do wysiłku praktycznie całe ciało. Z tego względu rozgrzewka także musi obejmować wszystkie partie angażowane podczas danego wysiłku. W trakcie jazdy na rolkach ważne są nie tylko kolana i kostki, ale również biodra, pachwiny oraz łydki. Wobec tego wykonanie ćwiczeń ukierunkowanych na te części ciała jest zdecydowanie wskazane. Co więcej, kompleksowa rozgrzewka na rolki obejmuje również inne grupy mięśniowe, takie jak: mięśnie grzbietu oraz barki. Tak rozbudowany zestaw ćwiczeń zapewni dobre przygotowanie organizmu do nadchodzącego wysiłku.
Rozgrzewka na rolki – przykładowy zestaw ćwiczeń
Jeżeli ktoś na co dzień nie uprawia sportu, trudno mu będzie dobrać odpowiednie ćwiczenia do rozgrzewki. Dlatego też stworzyliśmy przykładowy zestaw ćwiczeń, które warto wykonać przed rozpoczęciem jazdy na rolkach. Oczywiście uwzględnia on powyższe zalecenia dotyczące nacisku na wszystkie grupie mięśniowe. Jak więc wygląda nasza rozgrzewka na rolki?
- Wspięcia na palce (staw skokowy, łydki)
- Stanie na jednej nodze i krążenie stopą w powietrzu (kostka)
- Krążenie kolanami (staw kolanowy)
- Opad tułowia i dotknięcie palcami podłoża (ścięgna i mięśnie nóg)
- Wykroki (mięsień dwugłowy i czworogłowy uda)
- Obszerne krążenia biodrami (biodra)
- Napinanie mięśni nóg podczas stania w szerokim rozkroku (pachwiny i ścięgna)
- Wykroki boczne (pachwiny, ścięgna udowe)
- Pajacyki (nogi i ramiona)
- Krążenia barkami i ramionami (ramiona)
- Krążenia splecionymi nadgarstkami przy złączonych przedramionach (dłonie)
- Przyciąganie głowy do ramion/brody do klatki piersiowej (mięśnie karku)
Oczywiście wymienione ćwiczenie stanowią tylko jeden z licznych wariantów rozgrzewki. Tak naprawdę każdy powinien dopasować jej zakres do swoich indywidualnych potrzeb. Ważne jest jednak to, aby nie pomijać żadnej partii mięśniowej podczas ćwiczeń poprzedzających wysiłek fizyczny. Dzięki temu ryzyko kontuzji stanie się znacznie mniejsze. Co więcej, regularne wykonanie niektórych opisanych ćwiczeń (np. stanie na jednej nodze) poprawia ogólną koordynację ruchową. Jest więc to dodatkowy atut wynikający z regularnego wykonywania rozgrzewki na rolki.