Freestyle slalom wykonywany przez zaawansowanych rolkarzy wygląda niezwykle efektownie. Tacy sportowcy mają bowiem wystarczająco duże umiejętności do tego, aby wykonywać trudne i bardzo wymagające akrobacje. Jednakże odpowiednio długa praktyka sprawi, że niemal każdy freestyler będzie w stanie opanować przynajmniej kilka trudniejszych trików. Od czego warto więc zacząć przygodę z bardziej zaawansowanym freestyle slalomem?
Freestyle slalom od podstaw, czyli zadbaj o dobre fundamenty!
Początkowo freestyle slalom nie wydaje się zbyt skomplikowany. Dopiero pierwszy kontakt z jazdą slalomową pozwala na poznanie jej tajników. W rzeczywistości jest to styl wymagający całkiem niezłej techniki i naprawdę dobrego panowania nad rolkami. Niestety, bez tych umiejętności trudno będzie osiągnąć szybkie postępy w tym stylu jazdy. Dlatego wszystkich początkujących odsyłamy do naszego artykułu, w którym omawiamy podstawy związane z jazdą slalomową na rolkach.
Kolejnym krokiem powinno być opanowanie kilku podstawowych sposobów jazdy slalomowej. Jest to niezwykle istotny etap, ponieważ wiele prostych akrobacji staje się później punktem wyjścia do wykonania trudniejszych trików. Dlatego początkujących freestylerzy muszą naprawdę dobrze opanować manewry, takie jak: snake, fish oraz cross. To pozwoli im wejść na zdecydowanie wyższy poziom zaawansowania. Z tego względu gorąco zachęcamy do lektury naszego tekstu opisującego poprawną technikę wykonania trzech wspomnianych manewrów!
Freestyle slalom dla zaawansowanych – kilka przykładowych trików
Wszelkie istotne aspekty zostały już wyjaśnione, dlatego można przejść do opisu wybranych trików dla zaawansowanych freestylerów. Pierwszym z nich będzie crazy, czyli trik opierający się na wspomnianym crossie. Główna idea tej akrobacji polega na omijaniu pachołków przy naprzemiennym wykonywaniu crossa do przodu i do tyłu.
Jak to wygląda w praktyce? Podstawowa różnica polega na tym, że ten trik jest wykonywany podczas jazdy na ukos. Po minięciu pierwszego pachołka crossem należy ustawić rolki w kształcie litery V. Następnie trzeba zmienić pozycję stóp w taki sposób, aby następny pachołek ominąć crossem do tyłu. Ostatnim krokiem będzie ustawienie rolek w wyjściowej pozycji odwróconej litery V i powtórzenie całego manewru.
Drugą propozycją dla zaawansowanych freestylerów będzie trudniejsza wersja snake’a, czyli trik określany jako hill-toe snake. Sama idea akrobacji pozostaje niezmienna, gdyż trik polega na prowadzeniu jednej nogi tuż za drugą podczas jazdy slalomowej. Jednakże w tym przypadku przednia rolka powinna być prowadzona na tylnym kole (na pięcie), a tylna rolka na przednim (na palcach). Jeżeli hill-toe snake będzie zbyt wymagający, naukę należy zacząć od standardowej jazdy prosto z przednią nogą ustawioną na pięcie. W ten sposób można szybciej przystosować się do takiego ustawienia.
Jeszcze bardziej zaawansowaną wersją opisanego triku jest cobra. Polega ona na dodatkowym skrzyżowaniu nóg, aby rolka ustawiona na przednim kole znalazła się tuż za rolką ustawioną na tylnym kole. Taki trik jest jednak bardzo trudny i wymaga naprawdę dużych umiejętności.
Jeżeli artykuł przypadł Wam do gustu, gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił we freestyle slalomie! 🙂