Jazda na wrotkach już od wielu lat jest naprawdę popularną rozrywką. Niektórzy mogą oczywiście uważać, że w dzisiejszych czasach to rolki cieszą się większym zainteresowaniem. Jednakże na ulicach i w parkach można zobaczyć coraz więcej osób jeżdżących na wrotkach. Wniosek jest więc prosty – moda na wrotki powraca! Dlaczego tak niepozorny sprzęt stał się wręcz kultowym gadżetem i co świadczy o jego popularności?
Kiedy pojawiły się pierwsze wrotki?
Obecnie badacze skłaniają się ku twierdzeniu, że pierwszy sprzęt przypominający współczesne wrotki został zaprojektowany już w XVIII wieku! Jego twórcą był belgijski wynalazca John Joseph Merlin. Co ciekawe, pierwsze prototypy wrotek należało zakładać bezpośrednio na gołą stopę. Naturalnie ta koncepcja w ciągu kilku następnych dekad uległa znaczącym zmianom. Przykładowo, francuski wynalazca Louis Legrange wpadł na pomysł stworzenia sprzętu będącego letnią wersją łyżew. Niestety, użytkownicy korzystający z takiego obuwia mieli spore problemy z utrzymaniem równowagi i zachowaniem kontroli nad sprzętem. Idea ta bez wątpienia wymagała więc dalszych udoskonaleń.
Pierwszy przełom nadszedł w drugiej połowie XIX wieku. To właśnie wtedy amerykański wynalazca James Plimpton z Massachusetts skonstruował sprzęt, który rzeczywiście można uznać za prototyp współczesnych wrotek. Jego projekt zakładał przymocowanie dwóch kółek z przodu i dwóch kółek z tyłu metalowej płozy. Taki gadżet można było przywiązać do stopy za pomocą skórzanego paska. Wynalazek Plimptona bardzo szybko zyskał ogromną popularność, dzięki czemu późniejsi wynalazcy mogli udoskonalić stworzony przez niego model. Jedną z kluczowych zmian było stworzenie obuwia, które już na stałe przytwierdzano do płozy z kółkami. Od tego momentu osoby jeżdżące na wrotkach nie musiały przywiązywać ich bezpośrednio do nogi. W latach 30′ XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstało pierwsze stowarzyszenie zajmujące się popularyzacją wrotkarstwa. Tak oto narodził się sport, który przetrwał aż po dziś dzień.
Dlaczego wrotki do dzisiaj są tak popularne?
Pomimo upływającego czasu, wrotki wciąż cieszą się sporą popularnością. Najprawdopodobniej wynika to z kilku istotnych aspektów. Po pierwsze, jazda na wrotkach jest stosunkowo prosta. Jeżeli dana osoba nie ma problemów z koordynacją ruchową, na pewno szybko opanuje podstawy jazdy. Po drugie, wrotki nie są zbyt drogie. Dzięki temu dużo więcej ludzi może sobie pozwolić na taki wydatek. Po trzecie, wrotki rewelacyjnie sprawdzają się w roli sprzętu sportowego dla dzieci. Młodzi sportowcy mogą w ten sposób uczyć się koordynacji, a przy okazji zarazić się pasją do sportu.
Trudno zatem spodziewać się nagłego zniknięcia wrotek ze sportowego krajobrazu. Rzecz jasna w dzisiejszych czasach sporo osób stawia na nieco bardziej nowoczesne rolki. Niemniej wrotki już nieraz przetrwały próbę czasu, dzięki czemu są obecnie słusznie uznawane za ponadczasowy gadżet.