Wykonywanie różnych akrobacji na rolkach jest kojarzone przede wszystkim ze skateparkami, w których młodzi rolkarze prezentują swoje umiejętności. Oczywiście freestyle to bardzo specyficzny styl, ale tak naprawdę każdy pasjonat rolkarstwa może łatwo nauczyć się kilku trików. Jednym z nich jest jazda na rolkach tyłem. Początkującym wyda się ona niezwykle trudna, choć w rzeczywistości można naprawdę szybko opanować tę umiejętność. W tym artykule omówimy kilka ćwiczeń, które pozwolą na zrozumienie podstaw opisywanej techniki.

Jazda na rolkach tyłem – kto może się jej nauczyć?
Opanowanie wspomnianego manewru wymaga regularnych ćwiczeń, ale zdecydowana większość rolkarzy będzie w stanie je wykonać. Istnieje jednak pewien warunek. Aby nauczyć się tego triku, niezbędna jest umiejętność płynnej jazdy i dobrego panowania nad rolkami. Niestety, jazda na rolkach tyłem zazwyczaj stanowi zbyt duże wyzwanie dla osób początkujących.
Drugim istotnym aspektem jest kwestia bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że próby wykonania nowego triku mogą nieraz zakończyć się upadkiem. Dlatego podczas nauki wzrasta ryzyko doznania lekkich urazów. Na szczęście kask oraz zestaw ochraniaczy chronią przed takim zagrożeniem!
Jazda na rolkach tyłem – podstawowe ćwiczenia
Naukę tego triku warto rozpocząć od kilku prostych ćwiczeń. Dobrym przykładem jest choćby jazda na rolkach tyłem po odepchnięciu się od barierki lub innego obiektu. W ten sposób można powoli przyzwyczajać się do nowego kierunku ruchu.
Najtrudniejszą częścią nauki będzie jednak opanowanie sposobu rozwijania prędkości w trakcie jazdy tyłem. Tutaj bardzo pomocne jest ćwiczenie „na sucho”. W tym celu można wykorzystać wspomnianą barierkę, która umożliwi pewny chwyt i spokojną naukę. Jakie ćwiczenia warto tutaj polecić?
- Przygotowania należy zacząć od rozgrzewki. Później można przejść do pierwszego ćwiczenia. Jest nim skierowanie palców do siebie i podnoszenie nogi przy jednoczesnym przenoszeniu ciężaru ciała na nogę postawną.
- Drugim ćwiczeniem będzie nauka rozpędu przy tylnym ustawieniu. Tutaj tułów powinien być lekko pochylony do przodu, a kolana delikatnie ugięte. Sam ruch należy wyprowadzać z palców na piętę i przenieść go na wewnętrzną krawędź kółek. Gdy ten manewr przestanie być problemem, można puścić barierkę i spróbować rozwinąć prędkość.
Kolejnym krokiem będą już ćwiczenia w trakcie jazdy. Punktem wyjściowym dla osób początkujących jest wykonanie tzw. jodełki. Jak do tego dążyć? Optymalną pozycją wyjściową będzie zgięcie kolan i skierowanie czubków rolek do siebie. Ważne jest tutaj to, aby pochylić tułów oraz delikatnie przenieść ciężar ciała na pięty. Dzięki temu można łatwiej rozwinąć prędkość bez utraty równowagi. Następnie wystarczy powtórzyć opisany manewr ruchu wewnętrzną stroną kółek z palców na piętę.
Tak w dużym skrócie wygląda teoria. Reszta to już czysta praktyka i ćwiczenie koordynacji. Dopiero po opanowaniu tzw. jodełki można doskonalić technikę jazdy tyłem poprzez bardziej zaawansowane ćwiczenia. Jeśli nawet pierwsze kilka prób zakończy się niepowodzeniem, nie wolno się poddawać! Wytrwałość to klucz do sukcesu podczas nauki każdej nowej umiejętności. Z kolei jazda na rolkach tyłem zapewni frajdę, która na pewno zrekompensuje początkowe niepowodzenia.