Osoby uczące się jeździć na deskorolce nieraz miewają problemy wynikające ze zbyt małej stabilności podczas jazdy. Taka niedogodność często prowadzi bowiem do utraty równowagi, co może skończyć się nawet upadkiem. Jednakże longboardy są tworzone według innych założeń konstrukcyjnych niż tradycyjne deskorolki. Dlatego mogą one być rewelacyjną alternatywą dla ludzi, którzy nie przekonali się do jazdy na fiszkach. Jak jeździć na longboardzie?
Longboard to nie tylko większa stabilność, ale i łatwiejsza nauka!
Najistotniejszą różnicą pomiędzy longboardem i zwykłą deskorolką jest rozmiar. Jak sama nazwa sugeruje, longboardy są znacznie dłuższe oraz nieco cięższe od fiszek. Takie właściwości sprawiają, że osoby preferujące jazdę freestyle’ową w skateparkach rzadko sięgają po longboardy. Z drugiej strony deski tego typu będą wręcz idealnym rozwiązaniem dla osób początkujących.
Zapewne niektórzy zastanawiają się nad tym, jak jeździć na longboardzie. Na szczęście nie jest to zbyt wielka filozofia, ponieważ sama technika wygląda bliźniaczo do jazdy na standardowej fiszce. Jedyna różnica polega na tym, że jazda na longboardzie nie wymaga tak dobrej koordynacji i umiejętności balansowania ciałem. Oczywiście obydwa te aspekty są tutaj istotne, natomiast cały proces nauki nie jest aż tak wymagający. Jeżeli więc ktoś nie mógł opanować podstaw jazdy na deskorolce, koniecznie powinien wypróbować longboard!
Jak jeździć na longboardzie? – opis techniki i porady dla początkujących
Osoby jeżdżące na snowboardzie lub zwykłej fiszce bez trudu opanują jazdę na longboardzie. Pozostali będą musieli rozpoczynać naukę od postaw, które są jednak dość łatwe.
- Pozycja – stopę prowadzącą (dla większości osób będzie to prawa stopa) należy ustawić na przodzie deski. Przy prawidłowej pozycji czubek buta powinien znajdować się blisko pierwszej pary śrubek. Jeśli zaś chodzi o ustawienie stopy, najlepszym rozwiązaniem dla osób zupełnie początkujących będzie pozycja równoległa do kierunku jazdy. Dopiero później warto uczyć się ustawiania stóp pod kątem wynoszącym około 30-45 stopni. Taka pozycja będzie niezbędna np. przy nauce wykonywania skrętów.
- Odpychanie – nabieranie prędkości powinno odbywać się przy pomocy lewej stopy (jeżeli to prawa jest stopą prowadzącą). Przed odepchnięciem należy lekko ugiąć kolana i przenieść większość ciężaru ciała na stopę z przodu deski. Po uzyskaniu odpowiedniej prędkości wystarczy wrócić do pozycji wyjściowej.
- Skręcanie – pod względem skręcania jazda na longboardzie praktycznie w niczym nie różni się od jazdy na deskorolce. Cały manewr polega na obciążeniu jednej z krawędzi deski poprzez przeniesienie ciężaru ciała na palce lub pięty. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że longboard waży nieco więcej niż fiszka! W związku z tym skręcanie wymaga użycia większej siły.
- Hamowanie – osoby początkujące powinny najpierw opanować najprostszą metodę hamowania. Jest nią zestawienie tylnej stopy z deski i położenie jej na ziemi w celu wytracenia prędkości poprzez siłę tarcia. Nie będzie to może efektowne hamowanie, ale wystarczy do zatrzymania się w trakcie spokojnej jazdy.
- Hamowanie awaryjne – co może zrobić osoba początkująca w momencie, gdy na jej trasie nagle pojawi się przeszkoda? Niestety, powyższy sposób hamowania nie pozwoli na szybkie wytracenie prędkości. Jeżeli więc będzie taka możliwość, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zeskoczenie z deski na trawę lub chodnik.
Mamy nadzieję, że wszystkie osoby początkujące wiedzą już, jak jeździć na longboardzie 🙂 Jednocześnie przypominamy o tym, iż kluczem do efektywnej nauki są regularne ćwiczenia! 😉