Jeszcze w 1990 roku największymi z możliwych kołami na jakie można było się natknąć był koła w rozmiarze 80mm; na dodatek takie były uznawane za „wyścigowe” koła. Teraz, w 2017 roku, można z łatwością znaleźć kółka 80 mm na większości rolek dla początkujących, koła 90 mm w rolkach typu fitness, i wyścigowe koła mające teraz aż 110 mm średnicy!
Ale czy w tym przypadku rozmiar ma znaczenie? Odpowiedź będzie brzmieć: „to zależy”.
Od czego to zależy?
- stopień zaawansowania i umiejętności użytkownika
- preferowany styl i rodzaj jazdy na rolkach
Duże koła pozwalają rolkarzom jechać nie tylko szybciej, ale i z większą wydajnością, podczas gdy małe koła toczą się wolniej, ale w zamian za to oferują znacznie większą elastyczność. Ci przeważnie jeżdżący na dużych kołach, na przykład takich jak koła 110 mm, mogą sunąć o wiele dłużej pomiędzy kolejnymi odepchnięciami, niż ktoś jeżdżący na kółkach mierzących 76 mm, które toczą się wolniej. Są one bardzo często spotykane na tzw. slalomkach, miejskich lub hokejowych rolkach.
Zdecydowanie mniej wysiłku wkłada się w jazdę na dużych kołach, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na tym, by zaoszczędzić trochę energii na lepszą możliwość przejazdu dalszych odległości, na przykład podczas maratonu, lub po prostu planowania przemierzenia długiego dystansu. Jednak, gdy w grę wchodzą takie czynniki jak obecność ostrych zakręty, potrzeba większej elastyczności i szybszej możliwości zatrzymywania się, to lepiej jest jednak wybrać coś mniejszego.
Aby więc dla podsumowania:
Mniejsze kółka (72 mm, 76 mm):
Plusy: są bardzo lekkie, bardzo zwrotne; łatwo jest wprowadzić balans na jednym kole; potrafią zatrzymywać się dużo szybciej
Minusy: krótkie dystansy toczenia po odepchnięciu, mogą być wolniejsze niż ich więksi odpowiednicy
Większe kółka (80 mm, 90 mm, 110 mm):
Plusy: znacznie dłużej się toczą po każdym odepchnięciu; są też dużo szybsze
Minusy: niestety są odrobinę cięższe, wymagają trochę więcej energii, potrzebnej do zużycia na każde odepchnięcie; posiadają nieco mniejszą zwrotność niż mniejsze kółka; skręcanie i zatrzymywanie może zajmować z nimi więcej czasu
Pamiętaj, że odpowiednie kółka to tylko połowa sukcesu. Aby jazda na rolkach była sprawna i przyjemna, wszystkie elementy muszą być odpowiednio dobrane i współdziałające ze sobą. Dlatego warto przeczytać nasz artykuł na temat doboru idealnych łożysk.