Współcześni młodzi ludzie mają wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Mogą to być np. sporty wrotkarskie albo e-sporty; obie te dziedziny rozwijają się w ostatnich latach bardzo dynamicznie, mając jednak zarówno zalety, jak i wady. Co w dzisiejszych czasach zdobywa większą popularność – rolki czy e-sporty?
Choć historia wrotkarstwa sięga XVIII wieku (wówczas Holender Hans Brickner przymocował do butów drewniane kołki i używał ich jako letniego środka transportu, zamiennego dla zimowych łyżew), to jednak jego rozwój – jako dyscypliny sportowej – przypada dopiero na XX w. W Warszawie w 1993 r. odbyło się założycielskie spotkanie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Jeszcze w tym samym roku odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej na torze. W 1998 r. wrotkarstwo wpisano do rejestru dyscyplin sportowych UKFiT.
Rolki czy e-sporty?
Co do zasady, wrotkarstwo dzieli się na rekreacyjne i wyczynowe. To drugie obejmuje kilka różniących się miedzy sobą dyscyplin; w tym jazdę szybką, freeskate, slalom, hokej na rolkach, jazdę figurową na rolkach czy jazdę agresywną. Wszystkie cieszą się wśród młodych ludzi coraz większą popularnością. W 2017 r. w Chinach odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w jeździe agresywnej na rolkach. Uczestnicy byli badani m.in. pod kątem dopingu, a przyglądali im się przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wciąż nie podjęto bowiem decyzji, czy jazda agresywna na rolkach wejdzie do programu igrzysk w Paryżu w 2024 r.
Jakie korzyści niesie ze sobą wyczynowa jazda na rolkach?
Jak każda dyscyplina sportowa, kształtuje ciało i charakter. Wiele osób stereotypowo sądzi, że do jazdy na rolkach nie potrzeba wielu umiejętności, a tymczasem jest to sport wymagający niebywałej kondycji, sprawności, koordynacji ruchowej, ale również silnego charakteru. Ponieważ popularność wyczynowej jazdy na rolkach ciągle rośnie, można mieć nadzieję, że z czasem pozwoli zawodnikom na zarabianie godziwych pieniędzy i rozpoznawalność. Z drugiej strony, jest to niestety sport obarczony dużym ryzykiem kontuzji – do najczęstszych należą złamania kończyn, urazy kręgosłupa czy głowy.
E-sport – modny i… niebezpieczny
Na początku XXI w. głównie wśród młodych ludzi rozpoczął się boom na e-sporty, czyli wirtualne zawody w najpopularniejszych grach video, takich jak FIFA, Counter Strike, Leaque of Legends czy Dota. Zaczęło się od 2000 r. i zorganizowanego w Korei Południowej pierwszego międzynarodowego finału World Cyber Games. Później, z roku na rok branża e-sportu zaczęła się rozwijać – obecnie jest to wart miliardy dolarów przemysł (szacuje się, ze w tym roku wartość branży może przebić nawet… 10 mld dolarów), ale również dyscyplina sportu, z profesjonalnymi rozgrywkami, gwiazdami i treningami. Niestety jest sport statyczny, poza pracą rąk gracze niestety nie mobilizują do ruchu pozostałych części ciała jak to ma miejsce podczas jazdy na rolkach.
Kibice e-sportu
Według różnych danych, około 25% kibiców e-sportu mieszka w Europie. W rankingu najchętniej oglądanych rozgrywek na świecie prowadzi League of Legends przed Counter-Strike oraz Dota 2. W Polsce króluje jednak FIFA i rozgrywki Ekstraklasa Games. Nasz kraj doczekał się już nawet reprezentacji narodowej w e-sporcie, którą osobiście powołał prezydent Andrzej Duda. Czy możemy mówić, że e-sport jest sportem? Jeżeli możemy mówić, że szachy są sportem, jeżeli możemy mówić, że brydż jest sportem, to e-sport, który rozwija zdolności manualne i refleks gracza, bez wątpienia również możemy zaliczyć do tej kategorii – mówił wówczas.
Zagrożenia e-sportu
Oczywiście e-sport niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Po pierwsze – zbyt częste granie i spędzanie przed komputerem czy konsolą zbyt dużej ilości czasu może niekorzystnie odbijać się na zdrowiu fizycznym i psychicznym młodego człowieka, prowadząc nawet do uzależnienia (więcej na ten temat można przeczytać w przygotowanym przez Magdę Stępień, eksperta Legalsport.pl artykule o odpowiedzialnym graniu esportowym). Po drugie – zakłady wzajemne na wydarzenia e-sportowe ma w swojej ofercie spora grupa legalnych bukmacherów internetowych, a ich obstawianie bez rozsądku i ograniczeń również może skończyć się uzależnieniem. Przydatne mogą być limity na czas spędzany na zakładach, limity finansowe czy regulamin odpowiedzialnej gry.
Jak widać, zastanawiając się nad wyborem rolki czy e-sporty, widzimy że zarówno jedno i drugie może stanowić dla młodych ludzi pewne niebezpieczeństwo. Podczas zajmowania się nimi warto więc zachować daleko idący rozsądek – wówczas będą fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu!
1 komentarz
W tym zestawieniu wybieram rolki 😀