Gdy topnieje śnieg a wiosna zbliża się dużymi krokami, co raz więcej ludzi sięga po rolki, aby utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji. Tak naprawdę, jest to rozrywka i sport w jednym. Z jazdy na rolkach czerpie ciało i umysł. Kiedy już wybierzesz swój sprzęt i dopasujesz go do swoich potrzeb, musisz zrozumieć, że aby móc czerpać ze wszystkich korzyści jazdy na rolkach pod każdym aspektem trzeba nauczyć się prawidłowej techniki. I tu też ważne jest samozaparcie. Tak jak w innych sportach początki na rolkach nie należą do najłatwiejszych. Pamiętaj, że przygodę z rolkami należy zacząć od podstaw, aby z czasem bez namysłu, skupić się tylko na prawidłowej postawie i pracy mięśni…a odprężenie i relaks umysłu przyjdą same.
Zazwyczaj jazdy na rolkach uczymy się w młodym wieku. To świetna zabawa, która rozwija całe ciało i koordynację ruchową. Z czasem rolki stają się przedłużeniem naszych umysłów. W obecnych czasach, gdy dzieci godzinami potrafią przesiadywać przed ekranami komputerów i smartphone’ów, rolki mogą być świetną rozrywką, której młody człowiek będzie chciał poświęcić swój cenny czas. Co więcej, wspólne uprawianie tego sportu z dzieckiem może zacieśnić wasze relacje. Jeśli za młodu nie miałeś przyjemności zakochać się w tej aktywności fizycznej, niczym się nie przejmuj! Nigdy nie jest za późno! Wystarczy trochę cierpliwości i pasji, a z naszymi wskazówkami uda Ci się osiągnąć wszystko.
#1 DAJ SOBIE CZAS I PO PROSTU CZERP Z TEGO RADOŚĆ
Ten rodzaj aktywności to zero presji, nie przejmuj się i daj sobie czas na naukę. Im więcej energii i czasu na to poświęcisz, tym lepiej. Każdy z nas jest inny i mamy różne predyspozycje. Jeśli zdasz sobie z tego sprawę, możemy obiecać, że nigdy się nie zawiedziesz a jazda na rolkach będzie czystą przyjemnością. Często okazuje się, że pierwsze „kroki” na rolkach wcale nie są takie proste. Jazda na rolkach jest podobna to jazdy na łyżwach, jeśli więc kiedykolwiek miałeś do czynienia z łyżwami, jazda na rolkach nie sprawi Ci większych problemów. O czym warto pamiętać? Jak w każdym sporcie, zacznij od rozgrzewki. Pozwoli Ci to na uniknięcie kontuzji podczas nauki jazdy. Nie zniechęcaj się po pierwszych niepowodzeniach i upadkach. Grunt to pozytywne nastawienie. Każdy kiedyś zaczynał, każdy miał swoje wzloty i upadki. Znajdź w sobie motywację do nauki jazdy na rolkach a z pewnością nie pożałujesz.
#2 POCZĄTKI NA ROLKACH BYWAJĄ WYMAGAJĄCE DLATEGO WYBIERZ ODPOWIEDNI SPRZĘT
Jest to chyba najważniejszy czynnik wpływający na efekty twojej pracy. Gdy zaczniesz jeździć, początki na rolkach mogą być bolesne: mogą pojawiać się skurcze i zakwasy. Szczególnie jeśli Twoje ciało nie jest przystosowane do tego typu atrakcji lub, gdy po prostu wracasz do sportu po dłuższej przerwie. Jest to zupełnie normalne i na szczęście chwilowe;) Twoje ciało też potrzebuje czasu, aby móc przyzwyczaić się do nowych rzeczy. Dlatego właśnie wybór sprzętu jest niesamowicie ważny. Jeśli rolki nie będą spełniać Twoich wymagań bolesne skutki nigdy nie odejdą. Przy wyborze nowych rolek nie śpiesz się, przymierz je na spokojnie i wypróbuj w sklepie tak długo, aż nie będziesz przekonany, że są dla ciebie idealnie dopasowane i czujesz się w nich komfortowo. Możesz nawet wyjąć wkładkę i przymierzyć bezpośrednio do swojej stopy, żeby upewnić się ze rozmiar się zgadza.
#3 SKORZYSTAJ Z RADY DOŚWIADCZONYCH KOLEGÓW
Początkujący najchętniej wybierają rolki regulowane, ale jednak warto wybrać klasyczne modele, ponieważ są wygodniejsze i bardziej dopasowane. Przed pójściem do sklepu warto trochę poczytać w sieci na forach, co polecają inni. Nie ma to jak rady bardziej doświadczonych w temacie jazdy na rolkach kolegów. Pamiętaj jednak, że to, co pasuje innym niekoniecznie musi nadawać się też dla Ciebie. Każda stopa jest inna, jej szerokość i wysokość podbicia- a rolka rolce nierówna. Nie daj się nabrać, że nie warto wydawać zbyt dużej kasy na rolki. Co prawda początki na rolkach nie są jakieś spektakularne, aczkolwiek musisz wiedzieć, że za droższą rolką idzie lepsza jakość buta, łożysk i kółek. Idealnie gdy rolki są przewiewne. Na początku wysiłek fizyczny, którego doświadczysz, może spowodować nadmierną potliwość całego ciała, w tym stóp. Nie zdziw się, jeśli po pierwszych 20-tu minutach nauki będziesz czuł, jakby Twoje stopy zanurzyły się po kostki w gorącej wodzie. To normalne! Dlatego, przewiewność buta sprawi, że początki na rolkach będą bardziej komfortowe.
Ważny jest także wybór rodzaju rolek w zależności od tego do czego mają Ci służyć. Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów:
- rekreacyjne
- do jazdy fitness
- do szybkiej jazdy
- do jazdy agresywnej
- do hokeja
- do jazdy terenowej
Jeśli potrzebujesz dokładniejszych wskazówek dotyczących wyboru idealnych rolek na początek nauki zerknij do naszego artykułu na ten temat.Jeśli nadal nie możesz zdecydować się, które rolki będą idealne dla Ciebie, zapytaj o pomoc personel naszego sklepu.
#3 JAZDA NA ROLKACH NIE TYLKO W PRAKTYCE
Praktyka jest najważniejsza, ale znając teoretyczne zasady będzie Ci o wiele łatwiej nauczyć się prawidłowej jazdy. Zanim staniesz „na własnych kółkach” wyposaż się w ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. Nie trzeba wspominać, że najbardziej musisz chronić głowę- kask to podstawa! Początki na rolkach warto spędzić na trasach mało uczęszczanych, gdzie trudno o samochód i przypadkowych przechodniów. Ważne, żeby dbać o zdrowie i życie nie tylko swoje, ale też innych. Początki na rolkach to nauka hamowania, nie ma ważniejszego elementu niż technika bezpiecznego i skutecznego zatrzymywania się. Co do samego warsztatu jazdy na rolkach, możesz poprosić o pomoc doświadczonego rolkarza, lub kogoś, kto opanował tę technikę na tyle dobrze, że będzie w stanie pokazać „z czym to się je”. Na pewno będzie chętny do pomocy, przecież on też pamięta swoje początki na rolkach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poszperał w internecie albo obejrzał kilka filmików na YouTubie.
#4 ZRÓB PLAN I ZAŁÓŻ SOBIE CELE
Tylko czas pokaże jak potoczy się twoja przygoda z rolkami, ale na dobry początek ułóż sobie harmonogram i trzymaj się swojego planu. Znajdź jakieś fajne miejsce do ćwiczeń, wybierz ulubioną muzykę i do dzieła! Twoje ciało i umysł kiedyś podziękują Ci za to, że zdecydowałeś się uprawiać ten sport – sport, który rozwija i wzmacnia mięśnie całego ciała, dotlenia organizm, spala zbędne kalorie, uwalnia endorfiny, powoduje, że lepiej się czujesz i częściej uśmiechasz. Nie wspominając już o spędzaniu czasu wspólnie z rodziną lub znajomymi, co zacieśnia relacje.