26Rolki to idealny sport zarówno dla amatorów spokojnej i relaksacyjnej jazdy, jak i dla miłośników wysokiej prędkości oraz adrenaliny. Co więcej, szybka jazda na rolkach wcale nie musi być niebezpieczna. Wystarczy tylko dobrze opanować sposoby hamowania, które umożliwią szybkie wytracenie prędkości w razie takiej potrzeby. Istnieje co najmniej kilka metod hamowania podczas jazdy na rolkach. Oczywiście większość ludzi używa w tym celu hamulca, ale nie zawsze jest to dobry wybór. Jak hamować na rolkach bez użycia hamulca?
Jak hamować na rolkach – z hamulcem czy bez?
Zdecydowana większość modeli rolek zawiera wbudowany lub dołączony do zestawu hamulec. Producenci często uwzględniają go podczas budowy sprzętu, gdyż wielu rolkarzy w praktyce używa hamulca do wytracenia prędkości. Niestety, hamowanie przy pomocy hamulca nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ jego użycie powinno ograniczać się wyłącznie do hamowania podczas spokojnej jazdy. Jeżeli bowiem rolkarz rozwinie większą prędkość lub np. będzie zjeżdżać z górki, hamulec nie pomoże w szybkim zatrzymaniu rolek.
Jak hamować na rolkach przy użyciu hamulca? To dość proste! Hamulec znajduje się w tylnej części płozy, dlatego wystarczy jedynie skierować palce do góry, aby hamulec miał kontakt z podłożem. Powstała w ten sposób siła tarcia pozwoli na wytracenie prędkości. Warto jednak pamiętać, że ten sposób hamowania będzie dobry jedynie dla osób początkujących!
Jak hamować na rolkach bez hamulca – trzy najlepsze sposoby!
Każdy bardziej zaawansowany rolkarz musi nauczyć się hamowania bez użycia hamulca. Jest to bardziej efektywna metoda, dzięki której można znacznie szybciej zwolnić lub ominąć przeszkodę. Jak hamować na rolkach podczas jazdy i nie używać hamulca? Oto trzy główne sposoby:
- Pług – wszyscy początkujący narciarze uczą się hamowania poprzez metodę pługa. Polega ona na skierowaniu czubków nart do siebie i wystawieniu pięt na zewnątrz. Takie ustawienie desek przypomina kształt pługa, czemu zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Co istotne, pług można zastosować również podczas jazdy na rolkach! Zasada pozostaje taka sama, czyli należy skierować palce do wewnątrz i pięty na zewnątrz. Metoda pługa jest bardzo prosta i nie wymaga dużego doświadczenia.
- Metoda „T” – chyba najbardziej popularnym sposobem hamowania podczas jazdy na rolkach jest tzw. metoda „T”. Jej nazwa wynika z ustawienia stóp rolkarza w trakcie hamowania. Jak ono wygląda? Otóż noga prowadząca powinna być skierowana normalnie (przodem do kierunku jazdy), natomiast tylną stopę należy ustawić prostopadle do przedniej. Co prawda, nauczenie się tej metody hamowania może być dość czasochłonne, jednak naprawdę warto to zrobić.
Obrót – czas na najtrudniejszą i zarazem najbardziej efektowną (oraz efektywną) metodę hamowania na rolkach. Jest nią tzw. obrót, czyli wykonanie skrętu w zakresie 270 stopni. Ten sposób będzie jednak odpowiedni wyłącznie dla bardziej zaawansowanych rolkarzy. Wykonanie obrotu należy rozpocząć od wystawienia nogi prowadzącej do przodu i przeniesienia na nią ciężaru ciała. Taki manewr powinien skutkować wykonaniem skrętu. W jego trakcie trzeba dynamicznie przenieść ciężar ciała na drugą nogę, dzięki czemu uda się wykonać kolejne pół obrotu. Po skończeniu manewru rolkarz powinien być skierowany bokiem do kierunku jazdy.
Powyższe sposoby dowodzą, że hamowanie na rolkach bez hamulca jest nie tylko możliwe, ale nawet skuteczniejsze i bardziej zalecane. Oczywiście nauka poprawnej techniki hamowania wymaga pracy oraz sporej cierpliwości. Niemniej ta umiejętność będzie niezbędna do wejścia na wyższy poziom zaawansowania.