Rolki hokejowe – nazwa brzmiąca dość enigmatycznie, ale przyciągająca uwagę. Czym one właściwie są, jakie posiadają cechy? Czy to bliźniacza wersja łyżew czy może zupełnie coś innego? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym opowiemy co nieco na temat rolek hokejowych oraz hokeju na rolkach!
Hokej na rolkach
Hokej na rolkach jest odmianą hokeju na lodzie. To zespołowa gra sportowa polegająca na rywalizacji dwóch drużyn w celu umieszczenia kauczukowego krążka w bramce przeciwnika. W odróżnieniu od hokeja na lodzie, w hokeju na rolkach zawodnicy poruszają się na suchej powierzchni ograniczonej bandami. Nie można „grać ciałem”, a kontakt fizyczny jest niewskazany, nie ma też spalonych. Mecz rozgrywa się w dwóch połowach trwających po 20 min. każda. Podobnie jak w hokeju na lodzie, dokonywane są zmiany zawodników rezerwowych. Przed przystąpieniem do gry zaleca się solidną rozgrzewkę, aby móc przygotować całe ciało do intensywnego zaangażowania. Sport ten wymaga odpowiedniego sprzętu ochronnego, tj.: kasku, rękawic ochronnych, nagolenników, ochraniaczy na łokcie, a także spodni ochronnych (tzw. girdli). Inna nazwa hokeju na rolkach to hokej in-line, który różni się od tego pierwszego tym, że wykorzystuje się w nim tzw. łyżworolki zamiast rolek dwuśladowych z czterema kółkami.
Hokej na rolkach nadal jest mniej znany niż hokej na lodzie, ale wcale nie mniej lubiany. W Polsce pojawił się w latach 90, w czasie, kiedy rolki stały się bardzo popularne. W 1998 roku zyskał on miano oficjalnego sportu. Od 2012 roku hokej na rolkach zaczął przeżywać swój rozwkit i był bardzo chętnie popularyzowany. W 2014 roku zorganizowano pierwszy mecz o Puchar Polski.
Rolki hokejowe
W rolkach hokejowych, w odróżnieniu od łyżew, znajdziemy nitowaną szynę dostosowaną do kółek o średnicy 76 mm (dwa przednie) i 80 mm (dwa tylne)w rolkach seniorskich. Można się spotkać z różną twardością kółek tych rolek, którą wybiera się w zależności od podłoża, na jakim chcemy grać. Kółka miękkie nadadzą się do jazdy na powierzchni w halach (76A-74A), natomiast twardsze na powierzchni asfaltowej czy betonowej (82A-85A). Buty te, podobnie jak w łyżwach, są sznurowane oraz specjalnie usztywniane w kostce w celu zabezpieczenia stawów skokowych.
IDEALNE DLA MIŁOŚNIKÓW HOKEJA, KTÓRZY MOGĄ SIĘ NIM CIESZYĆ NAWET W LECIE!
Zastanawiacie się, jakie wybrać rolki dla siebie? Podpowiemy Wam w jednym z naszych artykułów
Zapraszamy do zajrzenia na stronę naszego sklepu