Bardzo często, szczególnie wśród niezaawansowanych, początkujących użytkowników rolek najbardziej zaniedbywanym elementem rolek są kółka. Każdy zwróciłby uwagę, gdyby łożyska zaczęły by wydawać z siebie jakieś dziwne odgłosy, jednak nie wszyscy przykładają wagę do zamiany kółek pozycjami i utrzymywania właściwego profilu koła. Zachęcamy do zadbania o to, tym bardziej że kółka rolek są jej drugim najważniejszym elementem, zaraz po bucie!
Kółka rolek, niezależnie od stylu jakim jeździsz, w każdym przypadku będą się ścierały do wewnętrznej strony. Gdyby taki ukośny profil się bardzo pogłębił, zacznie utrudniać jazdę, a zamiana pomoże dopiero po jakimś czasie, gdy profil się „wyrówna”. Dlatego tak ważnym jest, aby regularnie przekładać koła.
Jak przekładać kółka w rolkach?
Przy rolkach tradycyjnych, z układem kół „płaskim” (wszystkie kółka są o tej samej wielkości) najważniejsze jest żeby w ogóle pamiętać o przekładaniu i zamienianiu kółek a sposób tej zamiany jest dość indywidualny. Ważne żeby wszystkie kółka obracać i te krańcowe zamieniać ze środkowymi. Najczęściej również w instrukcji załączanej do tego typu rolek pojawia się rysunek, który obrazuje zalecany przez producenta sposób zamiany kółek.
Większy problem pojawia się przy rolkach specjalistycznych, wyczynowych itp. Jeśli jesteś właścicielem setupu z kółkami ułożonymi w banana (kółka środkowe są o większej średnicy, niż zewnętrzne), przy przekładaniu kół musisz pamiętać, aby tego banana zachować. Jeśli twoje kółka są wszystkie o tej samej średnicy, a zależy Ci na uzyskaniu „banana” musisz pomóc mu w naturalnym dotarciu się z początkowego „flata”. Odpada więc wtedy standardowy sposób przekładania kół, który gorąco polecają producenci rolek.
1. Przekręcenie kół o 180 stopni bez zmiany pozycji.
Byłoby idealnie i wystarczyłoby jedynie przekładać koła w taki sposób, gdyby nie pewien mały szczegół. Kółka na różnych pozycjach wycierają się i tracą swój profil w nieregularnym tempie. Szybciej dzieje się to w przypadku kół skrajnych niż wewnętrznych. Szybciej w przypadku kół na których wheelingujesz, szybciej kółka z prawej rolki od tych z rolki lewej itp.
2. Zmiana na krzyż
Należy to zrobić bez obracania kółka – to znaczy, że bardziej starta połówka koła musi znajdować się po zewnętrznej stronie rolki. Niestety czasami może okazać się, że trzecie koło jest już odczuwalnie większe od drugiego koła, przez co po przełożeniu ich na krzyż to drugie kółko będzie największe. Da się wtedy odczuć efekt „kołyski”, który bardzo utrudnia jazdę. Jeśli tak się stanie, lepiej jest odrobinę zmodyfikować sposób przekładania.
3. Zewnętrzne na krzyż, wewnętrzne po prostej
Podobnie jak w przypadku poprzedniego sposobu, należy robić to bez obracania koła, co znaczy że ta bardziej starta część koła ma znajdować się po zewnętrznej stronie rolki. Minusem może być to, że z czasem różnica pomiędzy drugim a trzecim kołem jeszcze bardziej się pogłębi. Jednak nie jest to przeszkodą w jeździe, gdyż jedyne co się zmienia to kąt nachylenia, który delikatnie unosi piętę, za to zmniejsza nieco żywotność kół.
Który sposób wybrać i jak często to robić?
Gdy profil przedniego koła prawej rolki – na którym najczęściej się wheelinguje, zacznie się robić zbyt płaski, przez co utrudnia tym podobne tricki. Należy zamienić koła krzyżowo, lub według trzeciego schematu – zewnętrzne na krzyż, wewnętrzne po prostej, w zależności jak wielka jest różnica. Można przyjąć, że raz na 2-3 zamiany o 180 stopni powinna przypadać jedna zmiana z przełożeniem.
Jeśli zbyt długo będziecie zwlekać to po przełożeniu/przekręceniu kół, będzie się bardzo źle jeździć!
Kiedy należy wymienić kółka rolek na nowe?
Optymalnie należy zmieniać kółka rolek, gdy ich profil zrobi się spłaszczony. To na takich kołach ciężej jeździ się w slalomie, szczególnie przy wykonywaniu najtrudniejszych tricków. Oznacza to, że zmienia się kółka rolek po utracie około 4-5mm średnicy.
Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na zakup kilku kompletów kół na sezon, ponieważ jeden porządny komplet to koszt rzędu 130 do nawet 300zł. Na kółkach rolek, które straciły 5mm można oczywiście jeździć dalej, jednak jazda na takich którym brak jest parunastu milimetrów nie jest zalecana. Można takie koła wykorzystywać np. do slajdów, lub oddać znajomym, którzy jeżdżą tylko rekreacyjnie. Jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że takie koła będą utrudniać życie.
Jeśli miałoby się jeździć na najdroższych dostępnych kołach i później z oszczędności jeździć aż do gołego huba, to znacznie bardziej rozsądnym byłoby kupić te nieco tańsze i wymieniać je częściej.
Jeśli masz problem z wymianą łożysk rolek i ich konserwacją, przeczytaj ten artykuł, który odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.