Sezon łyżwiarski trwa w najlepsze, a miejskie lodowiska już od kilku tygodni goszczą miłośników tej dyscypliny. Dla wielu osób jest to wreszcie okazja do tego, aby pojeździć na swoim własnym sprzęcie. Niemniej przed wejściem na taflę warto sprawdzić, czy łyżwy są dobrze naostrzone. W przeciwnym wypadku trudno będzie cieszyć się swobodną i przyjemną jazdą. Dlaczego ostrzenie łyżew ma aż tak duże znaczenie? Co trzeba wiedzieć o tym procesie?
Jak wygląda ostrzenie łyżew?
Jak wiadomo, płoza łyżwy jest wykonana ze stali. Jednak początkujący łyżwiarze mogą nie wiedzieć o tym, że między jej zewnętrzną i wewnętrzną krawędzią znajduje się niewielki rowek. Tak naprawdę ostrzenie łyżew polega właśnie na zmianie głębokości tego rowka, który ostatecznie może być płytki lub głęboki. Jaka jest różnica pomiędzy takimi krawędziami?
Płytki rowek sprawia, że łyżwy szybciej nabierają prędkości, dzięki czemu sportowiec może poruszać się z większą dynamiką. Ponadto sama jazda jest bardziej swobodna, gdyż siła tarcia o lód zostanie zredukowana. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest fakt, że płytki rowek zmniejsza precyzję podczas jazdy.
Tymczasem ostrzenie łyżew na głęboki rowek zapewnia znacznie większe czucie i tym samym lepszą kontrolę nad sprzętem. Jest więc to ustawienie preferowane przez łyżwiarzy, którzy jeżdżą dość agresywnie i wykonują bardzo ostre skręty. Oczywiście zwiększona ostrość łyżew pozwala również na szybsze hamowanie w nagłych sytuacjach.
Kiedy i jak często należy ostrzyć łyżwy?
Ostrzenie łyżew powinno być przede wszystkim regularne. Dzięki temu można mieć stałą kontrolę nad właściwościami posiadanego sprzętu. Jak więc to wygląda w praktyce?
Osoby preferujące jazdę z głębokim rowkiem muszą znacznie częściej ostrzyć swój sprzęt. Wynika to oczywiście z faktu, iż bardzo ostre krawędzie po prostu szybciej się zużywają. Kiedy zatem warto je ponownie naostrzyć? Najlepszym rozwiązaniem będzie ostrzenie łyżew w momencie, gdy te zaczną tracić swoje właściwości. Jeżeli zatem przestaną one precyzyjnie wchodzić w zakręty lub stabilność podczas jazdy będzie mniejsza, warto oddać sprzęt do ostrzenia.
Z drugiej strony zbyt częste ostrzenie łyżew również ma negatywny wpływ na ich parametry. Dlatego w razie wątpliwości warto udać się do serwisu i zapytać, czy łyżwy wymagają ostrzenia.
Czy jest sens w ostrzeniu nowych łyżew?
Na zakończenie warto przytoczyć pewną ciekawostkę. Wiele osób zapewne wychodzi z założenia, że świeżo zakupiony sprzęt jest od razu gotowy do jazdy. Niestety, rzeczywistość wygląda nieco inaczej, ponieważ nowe łyżwy wymagają naostrzenia przed pierwszą jazdą!
Dlaczego tak się dzieje? Otóż sklepy łyżwiarskie muszą przestrzegać zasad dotyczących bezpieczeństwa, które zakazują sprzedaży ostrych łyżew. Ma to chronić przed potencjalnymi skaleczeniami podczas transportu lub sprzedaży sprzętu z ostrymi krawędziami. Dlatego należy pamiętać o tym, aby przed pierwszą jazdą na nowym sprzęcie zadbać o jego naostrzenie.