Freestyle slalom to styl jazdy na rolkach, w którym zawodnik porusza się pomiędzy ustawionymi kubeczkami. Oczywiście bardziej zaawansowani freestylerzy mogą przy tym wykonywać różne dodatkowe akrobacje. Jednak w niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na prostych trikach, które będą odpowiednie dla osób początkujących. Zatem jak najłatwiej można wykonać slalom na rolkach?
Fish (ryba), czyli slalom na rolkach przy prawie złączonych stopach
Przygodę z freestyle slalomem można rozpocząć od próby opanowania stylu określanego jako fish. Nawiązanie do ryby nie jest oczywiście przypadkowe, ponieważ stopy rolkarza mają w pewnym stopniu naśladować ruch tego zwierzęcia. Toteż zawodnik wykonuje slalom na rolkach przy zachowaniu bardzo niewielkiego odstępu między stopami.
Kluczem do opanowania tej techniki jest oczywiście płynne wykonywanie skrętów. To z kolei wymaga dużego zaangażowania bioder, które są odpowiedzialne za zainicjowanie takiego ruchu. Osoby początkujące mogą dodatkowo ułatwić sobie to zadanie poprzez szerokie rozstawienie rąk. Jeżeli chodzi o ramiona, warto delikatnie kierować je w stronę przeciwną do kierunku skrętu. W ten sposób można łatwiej wygenerować siłę potrzebną do wykonania takiego manewru. Co jasne, rybę i wszystkie inne triki należy wykonywać przy lekko ugiętych kolanach.
Snake (wąż) – slalom w formie jednośladu
Po opanowaniu ryby warto jeszcze przez chwilę pozostać w królestwie zwierząt i rozpocząć naukę węża. Tutaj założenia są nieco inne, ponieważ zadaniem rolkarza jest prowadzenie jednej rolki za drugą podczas wykonywania slalomu. Oznacza to, że obydwie stopy muszą poruszać się w tej samej linii. Niemniej podczas nauki można zrobić wyjątek od tej reguły i prowadzić rolki w nieco innym ustawieniu.
Podobnie jak w przypadku ryby, tutaj także kluczowe znaczenie ma balansowanie całym ciałem. Dlatego podczas takiej jazdy istotna jest również praca bioder, tułowia oraz ramion. Co ważne, środek ciężkości ciała należy przenieść na tylną nogę. W ten sposób łatwiej jest utrzymać równowagę i tym samym zachować prosty tor jazdy.
Cross (krzyż) – slalom na rolkach a’la DNA
Ostatnim zadaniem dla osób początkujących będzie opanowanie stylu jazdy na krzyż. Nietrudno się więc domyślić, że polega ona na mijaniu pachołków z dwóch stron jednocześnie. Jeśli zatem noga prowadząca mija kubeczek z prawej strony, druga noga powinna minąć go ze strony lewej. Następnie rolki się krzyżują, a kolejny pachołek należy minąć w odwrotnym ustawieniu. Wówczas tor jazdy przypomina rysowanie nici DNA.
Naturalnie płynne wykonywanie krzyża wymaga przede wszystkim dobrej koordynacji ruchowej. Sama jazda powinna z kolei obywać się na zewnętrznej części kółek. Takie ustawienie pomoże w zachowaniu płynności podczas skręcania. Ponadto przy tym manewrze warto utrzymać stały odstęp między obydwiema rolkami, aby zapobiec ich zderzeniu podczas krzyżowania.
Oczywiście cross to już nieco trudniejsza technika. Toteż jej naukę można rozpocząć od mijania w ten sposób dwóch lub trzech pachołków. Dopiero później warto stopniowo zwiększać przejeżdżany dystans i liczbę mijanych kubeczków.
Zainteresowała Was tematyka freestyle slalomu? W takim razie zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu, w którym przedstawiliśmy niezbędne wyposażenie freestylera!