Rolki są słusznie uznawane za sprzęt o stosunkowo dużej wytrzymałości. Dlatego też mogą one służyć przez naprawdę długi czas. Jest jednak jeden warunek – posiadacz rolek musi regularnie dbać o ich czyszczenie i konserwację. W przeciwnym wypadku zakupiony sprzęt może z czasem stracić swoje właściwości. Szczególnie duże znaczenie ma kompleksowa konserwacja rolek po zakończeniu sezonu letniego. Zatem jak czyścić rolki po sezonie, aby wydłużyć ich żywotność?
Serwis i Części
Serwis i Części
Serwis i części do rolek. Jak samodzielnie konserwować rolki? Banalnie proste. Musisz tylko pamiętać o kilku dość istotnych zasadach. Unikaj jeżdżenia po błocie, piasku, wodzie czy śniegu- brud, piasek, a także woda są wrogami łożysk. Jeśli któreś z nich przeniknie w głąb kółka, łożyska przestaną być funkcjonalne, a my nie będziemy odczuwać przyjemności z jazdy na rolkach.
Kółka
Serwis to także dbanie o kółka, które ulegają nierównomiernemu ścieraniu się. Zwykle bardziej ściera się ich wewnętrzna część, co więcej najbardziej narażone są kółka pierwsze i czwarte. Dlatego istotne jest aby zamieniać kółka w taki sposób, aby zwiększyć żywotność każdego z nich.
Łożyska
Jeśli interesujesz się majsterkowaniem możesz samodzielnie rozkręcić kółka i wyczyścić i nasmarować łożyska. Jeśli jednak nie przepadasz za taką “zabawą”, łatwiej i szybciej będzie po prostu wymienić zużyte łożyska na nowe.
Śruby mocujące
Podczas jeżdżenia na rolkach naturalnym jest, że śruby mocujące kółka obluzowują się. Jeśli chcesz uniknąć wypadku, warto je od czasu do czasu sprawdzić, dokręcić.
Torba do przechowywania rolek – jaką wybrać? Mamy dla Was trzy różne opcje do wyboru: torby o różnych kształtach, cenach oraz cechach. Warto skusić się na którąś z nich!
Kółka to element rolek, który zużywa się najszybciej. Aby móc jeździć swobodnie, należy dość często je przekładać, a w ostateczności wymienić na nowe. WYMIANA KÓŁEK W ROLKACH – jak to zrobić? Tego dowiecie się w naszym artykule!
Niemal każdy rodzaj sprzętu sportowego jest produkowany w ściśle określony sposób. Taka zależność dotyczy również rolek, ponieważ ich twórcy wykorzystują dość uniwersalny schemat. Producenci osadzają przygotowane obuwie na specjalnej szynie, pod którą znajdują się cztery kółka wykonane z gumy, plastiku lub poliuretanu. Z tym schematem postawiła jednak zerwać firma Rollerblade. To właśnie w ich kolekcji pojawiła się absolutna nowość na rynku, czyli rolki mające jedynie trzy koła. Początkowo wiele osób podeszło sceptycznie do tak innowacyjnego rozwiązania. Jednak z czasem ta tendencja została odwrócona, a obecnie rolki tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto więc opisać ich właściwości i odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób trzy koła w rolkach wpływają na jazdę?
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym użytkownikiem rolek, innowacyjny system ABT zastosowany w rolkach Macroblade firmy Rollerblade® to technologia warta uwagi. To najprostszy sposób hamowania w rolkach dostępny obecnie na rynku.
Nadchodzący początek wiosny to czas, gdy rolkarze powoli zaczynają przygotowywać swój sprzęt na rozpoczęcie nowego sezonu. Pod tym względem największe znaczenie ma oczywiście wymiana zużytych części. Warto jednak pamiętać, że przy montażu nowych kółek lub łożysk warto korzystać ze stosownego sprzętu. Dlatego obowiązkowym elementem wyposażenia każdego rolkarza powinien być specjalny klucz do rolek. Dzięki niemu można znacznie łatwiej wymienić zużyte części i wykonać wszelkie pomniejsze naprawy. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego klucza?
Sezon łyżwiarski trwa w najlepsze, a miejskie lodowiska już od kilku tygodni goszczą miłośników tej dyscypliny. Dla wielu osób jest to wreszcie okazja do tego, aby pojeździć na swoim własnym sprzęcie. Niemniej przed wejściem na taflę warto sprawdzić, czy łyżwy są dobrze naostrzone. W przeciwnym wypadku trudno będzie cieszyć się swobodną i przyjemną jazdą. Dlaczego ostrzenie łyżew ma aż tak duże znaczenie? Co trzeba wiedzieć o tym procesie?
Letni sezon cały czas na fali a z nim także sezon na rolki. To idealny moment, żeby wyciągnąć swoje rolki i wyruszyć na miasto. Jednak zanim to zrobisz upewnij się, że jazda na nich nie skończy się kraksą. Dowiedz się jak wymienić hamulce w twoich rolkach.
Jak ważne jest odpowiednie dbanie o rolki, a przede wszystkim kółka i łożyska w rolkach, dowiecie się na żywym przykładzie rolek, które trafiły do naszego serwisu. Serwis rolek to temat z którym powinien zaznajomić się każdy użytkownik. Prędzej czy później przy nieodpowiednim ich użytkowaniu pojawią się problemy, dokładnie takie jak opisane w tym artykule…
Jeszcze w 1990 roku największymi z możliwych kołami na jakie można było się natknąć był koła w rozmiarze 80mm; na dodatek takie były uznawane za “wyścigowe” koła. Teraz, w 2017 roku, można z łatwością znaleźć kółka 80 mm na większości rolek dla początkujących, koła 90 mm w rolkach typu fitness, i wyścigowe koła mające teraz aż 110 mm średnicy!
Ale czy w tym przypadku rozmiar ma znaczenie? Odpowiedź będzie brzmieć: “to zależy”.
- 1
- 2